پیشتر در بحث انواع استابلایزر ها گفته شد که در استابلایزر سروو موتور، آرایش سیم پیچی یک اتوترانسفورماتور (ترانس با سیم پیچی قابل تنظیم) توسط یک سروو موتور تغییر می کند تا در یک فرایند جالب همکاری با یک ترانس باک بوست، عملیات تصحیح دامنه ی ولتاژ برق AC انجام پذیرد. استابلایزر سروو موتور تکام دقتی در حد یک ولت دارد و برای کاربرد های حفاظت اداری و صنعتی در ظرفیت های گوناگون به کار می رود.

اجزای اصلی تشکیل دهنده ی استابلایزر سروو موتور:

  • اتوترانسفورمر

  • ترانسفورمر باک بوست

  • سروو موتور

  • درایور سروو موتور

  • مدار فرمان

همانگونه که در دیاگرام فوق مشاهده می نمایید، یکی از قطب های اولیه ی ترانسفورماتور باک بوست در اتصالی ثابت و دائمی به انشعاب خروجی سیم پیچ اتوتراسفورماتور متصل است. قطب  دوم قسمت اولیه ترانس باک بوست، توسط یک دستک متحرک (به وسیله ی سروو موتور)  بر روی قسمت های مختلف سیم پیچی قطب دیگر اتوترانسفورماتور می لغزد. قطب های خروجی ترانس باک بوست واسطی است بین برق ورودی و برق خروجی تجهیزات مصرف کننده. زمانی که استابلایزر سرووموتور، با کاهش ولتاژ برق AC مواجه می گردد، مدار فرمان دستورات کنترلی لازم را به سروو موتور ارسال می کند و آرایش دو ترانس به نحوی تغییر میکند که عملیات بوست(تقویت ولتاژ ) انجام پذیرد. شکل زیر ، درون یک استابلایزر سروو موتور تک فاز را نشان می دهد.

استابلایزر سروو موتور سه فاز به دو نوع اصلی متعادل(Balanced type) و نا متعادل با سیستم تنظیم مستقل(UnBalanced type)  تقسیم بندی می گردند.

در استابلایزر سروو از نوع متعادل، یک سروو موتور به طور هم زمان کنترل سیم پیچ سه اتوترانسفورمر را برای سه فاز مختلف عهده دارد. در نوع مستقل آن سه سروو موتور مجزا تعبیه شده که کنترل سه اتوترانس برای سه فاز را بر عهده دارند. این سروو موتور ها هرکدام یک مدار کنترل و درایور مجزا دارند که به صورت مستقل افت و خیز ولتاژی روی هر فاز را پایش کرده و فرمان های کنترلی سروو ها را صادر می کنند.

در تصویر بالا ساختار درونی یک استابلایزر سه فاز با سیستم مستقل را می بینید.

استفاده از استابلایزر سرووموتور در مقایسه با استابلایزر های رله ای مزایای فراوانی دارد که از جمله ی آنها می توان به سرعت تصحیح بالاتر،  دقت فوق العاده بیشتر و مقاوت در برابر نوسانات در جریان کشی های زیاد اشاره نمود.

استابلایزر های شرکت تکام همگام با تکنولوژی روز دنیا در دو نوع TS7223 – SBW (مستقل) و TS7223-ZTY (متعادل) تولید می گردند که توسط شرکت فنی مهندسی توان سیستم نمایندگی تکام در استان فارس به فروش می رسد. جهت ارائه ی مشاوره برای خرید استابلایزر سرووموتور و تعمیرات و نگهداری انواع مدل های آن می توانید به این قسمت مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری برای دوستان :

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.