استابلایزر ها با پالایش برق ورودی و حذف اعوجاج و نوسانات ناخواسته ی آن، از آسیب دیدن تجهیزات الکتریکی محافظت می کنند. استابلایزر سرووموتور از برخی خطاهای سه فاز مانند افزایش از سطح معیار ولتاژ، عدم تقارن سه فاز، افزایش ناگهانی وhttps://en.wikipedia.org/wiki/Stabilizer چند برابری ولتاژ در شبکه و … که ممکن است به صورت تصادفی پیش آیند و خسارات زیادی را به بار آورند جلوگیری می نماید. استفاده از  استابلایزر در حقیقت نوعی بیمه برای کلیه ی تجهیزات الکتریکی مورد استفاده در یک مجموعه می باشد.

برای درک بیشتر مفهوم تقارن (Symmetry) به شکل موج سه فاز بالا نگاه کنید.هرکدام از رنگ ها تغییرات سطح ولتاژ را نشان می دهد. زمانی که دامنه هر فاز برابر باشد و اختلاف زاویه ی آنها برابر با ۱۲۰ درجه باشد می توان گفت سه فاز در تقارن قرار دارند.

در شبکه ی برق ایران، ولتاژ هر فاز (ولتاژ موثر) برابر ۲۲۰ ولت می باشد و مقدار لحظه ای آن بین۳۱۳± ولت می باشد. در اینجا شکل سینوسی فاز(۱) ، را به عنوان معیار در نظر بگیرید. اگر آنرا ۱۲۰ درجه جلوتر ببریم به فاز دوم میرسیم و اگر ۱۲۰ درجه به عقب ببریم به فاز سوم میرسیم.  در هر لحظه حاصل جمع مقدار هر سه فاز باید صفر باشد. این برق ایده آل برای مصرف کننده ها می باشد ولی متاسفانه به دلیل مشکلات متعددی که در خطوط انتقال برق وجود دارد، اکثر مواقع این حالت را در خروجی نی بینیم.

در مواردی احتمال دارد برق خروجی عدم تقارن فاحشی داشته باشد و اعوجاج و افت و خیز خیلی زیادی را در دامنه ها شاهد باشیم. استقرار استابلایزر مناسب می تواند به شما اطمینان دهد که با دقت بسیار خوبی این سه فاز ایده آل به تجهیزات شما می رسد.

سیستم های حفاظت الکتریکی می توانند برق را در شرایط بحرانی قطع کنند اما استابلایزر ها علاوه بر حفاظت تمام عیار، برق ورودی را مدام اصلاح می کنند. برای مثال، الکتروموتور ها یکی از تجهیزاتی هستند که به شدت در برابر دو فاز شدن برق ورودی حساس و آسیب پذیر می باشند. یکی از مواردی که سیستم های حفاظت الکتریکی را به خطا می اندازد، دوفاز شدن است. امکان دارد ولتاژی در سیم پیچِ بدونِ فاز القا گردد که در برخی موارد به ۰٫۹ برابر ولتاژ نامی برسد و رله کنترل فاز این قطعی را تشخیص ندهد. به این ولتاژ ولتاژ برگشتی می گوییم.

استابلایزر سرووموتور کلاس SBW تولید تکام، برای شبکه های نا متعادل مناسب می باشند که برق را در حالت متقارن آن اصلاح می کنند. این استابلایزر ها در برابر (Over Load) یا اضافه بار نیز حفاظت دارند. Over Load به معنای اتصال مصرف کننده هایی با مجموع مصرف بیشتر از ظرفیت استابلایزر می باشد. رنج تثبیت فوق العاده بالای این استابلایزرسروو موتور و راحتی نصب و راه اندازی، آنها را به انتخابی مناسب جهت حفاظت از تجهیزات تبدیل کرده است.

شرکت فنی مهندسی توان سیستم، با طراحی سامانه های برق اضطراری و انجام محاسبات یو پی اس و استابلایزر برای انواع کاربری های مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی در شیراز و استان فارس، آماده ی ارئه ی مشاوره می باشد. همچنین این شرکت با کادر مهندسی مجرب، در زمینه ی تعمیرات و نگهداری انواع سیستم های یو پی اس و استابلایزر افتخار همکاری با شما را دارد.

اشتراک گذاری برای دوستان :

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.