پیشتر از مزایا و معایب راهکار (استفاده تا آخرین نفس) از یو پی اس گفتیم. در این فرصت دو گزینه آپگرید و تعویض را بررسی می نماییم.

گزینه ی دوم، آپگرید:

بسته به اینکه سازنده ی یو پی اس کیست و همچنین مدل آن، ارتقای یو پی اس می تواند مزایای زیادی داشته باشد.

بعضی از UPS ها نسبت به انواع دیگر، مدولار تر( قابلیت تعویض و ارتقای زیرسیستم ها و واحد های مختلف) می باشند. باتری ها، خازن های DC ، خازن های AC ، فن ها، منابع تغذیه، ماژول های هوشمند و برد فرمان، اینورتر ، رکتیفایر و IGBT ها، از جمله مواردی می باشند که معمولا قابل ارتقاء هستند.

در صورتی که بر حسب نیاز و شرایط فعلی ، هرکدام از این قطعات، آپگرید شوند، ریسک استفاده از UPS  در مقایسه با استفاده تا خرابی کاملِ آن، به شدت کم می گردد. همچنین آپگرید کردن یو پی اس فعلی، وقت کم تری را نسبت به سناریو ی خرید یک UPS جدید از ما می گیرد. علاوه بر این، آپگرید کردن، ریسک کمتری برای بار الکتریکی دارد و خدماتِ سرویس نگهدار و آپگرید در چند ساعت امکان پذیر است.

 در این هنگام، تجهیزات مهم و کاربردی سازمان، میتوانند به طور موقت به یو پی اس های دیگر متصل گردند و تجهیزات غیر اضطراری از مدار خارج شوند تا تعادل بارِ یو پی اس های فعال، برقرار گردد.

گزینه ی سوم، تعویض UPS و استقرار سیستم جدید:

اگر سازمان، UPS جدید خریداری کند و آنرا جایگزین UPS فرسوده نماید، ممکن است در کوتاه مدت تفاوت چندانی احساس نشود اما میزان ریسک در دراز مدت برای سیستم برق اضطراری به شدت کاهش می یابد.گرچه هزینه خریداری یو پی اس جدید بیش از آپگرید و تعمیر نگهداری برای یو پی اس قدیمی است، اما در هر حال هزینه های کلی تعمیرات و نگهداری نیز پایین می آید ( به دلیل استفاده از سیستم نو و به روزتر با راندمان بالاتر).

در مواردی یو پی اس قبلی، به اندازه ای قدیمی شده است که فروشنده، خدمات آنرا قطع می نماید و یا اینکه قطعات یدکی آن دیگر در بازار موجود نیست.راه حل مشکل مذکور تنها خرید سیستم UPS جدید و به روز می باشد.

همچنین امکان دارد مجموعه مدیریتیِ سازمان، تصمیم به افزایش تجهیزات الکتریکی بگیرند و با تخمینی در میزان مصرف دریابند که ظرفیت فعلی سیستم برق اضطراری، پاسخ گو نیست. در این شرایط نیز UPS جدید مستقر میگردد.

در نهایت ، اگر حساسیت کاری سامانه های الکتریکی، خیلی زیاد است یا کارهای مهمی توسط آنها انجام می گیرد، یکی از گزینه های عاقلانه، تعویض سیستم یو پی اس فرسوده می باشد (به حداقل رسیدن میزان ریسک).

اشتراک گذاری برای دوستان :

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.