در شبکه های برق رسانی، بنا به دلایل مختلفی امکان بروز خطا در برق شبکه توضیع، نوسانات شدید و حتی قطعی برق وجود دارد. با توجه به اینکه برق بعضی از دستگاه ها هرگز نباید قطع گردد (به عنوان مثال تجهیزات بیمارستانی، دیتا سنتر بانک ها و مراکز حساس، سیستم های استراتژیک اداری و شهری و ….) از سامانه های برق اضطراری جهت یک پشتیبان در مواقع بحرانی استفاده می گردد.

امروزه بنا به نیاز مجموعه های انسانی، انواع سامانه های برق اضطراری طراحی شده اند. از نظر ساختاری، این سامانه ها در دو گروه قرار می گیرند.

۱- سامانه هایی که قطعی یا مشکل برق شبکه را به سرعت تشخیص می دهند و خود را جایگزین برق شهر می نمایند. یو پی اس ها با استفاده از انرژی الکتریکی ذخیره شده درباتری های پشتیبان و تبدیل آن به برق   AC در زمانی کمتر از چند هزارم ثانیه( بسته با نوع آن) خود را وارد مدار تغذیه می کنند. به علت سریع بودن زمان جایگزینی، دستگاه های تغذیه کننده این تعویض منبع را متوجه نمی شوند و به صورت صحیح به کار خود ادامه می دهند. زمان تولید برق اضطراری توسط یو پی اس، بسته به نوع آن و مجموع توان مصرف کننده ها، می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت باشد. اما در میان سامانه های برق اضطراری، یو پی اس ها جزو دسته ی کم ظرفیت طبقه بندی می شوند. آنها را می توان به عنوان یک جایگزین موقتِ چند دقیقه ای استفاده نمود تا زمان لازم برای راه اندازی ژنراتور ها فراهم گردد.

همچنین با توجه به توان مصرفی محدودِ برخی سامانه ها، نظیر سیستم های نظارتی و دوربین های مدار بسته،در صورتی که محاسبات درستی جهت انتخاب یو پی اس انجام شود می توانند در زمان قطع، برای چند ساعت بدون مشکل به فعالیت خود ادامه دهند. شما می توانید جهت اطلاعات بیشتر در مورد یو پی اس ها اینجا کلیک نمایید.

نمونه ای از یک یو پی اس

در مواقعی که برق ورودی نویزی و دارای نوسان می باشد نیز میتوان از سامانه های تثبیت کننده ولتاژ یا استابلایزر ها استفاده نمود. استابلایزر سروو موتور (servo motor stabilizer) می تواند برق ورودی طوری تصحیح کند که رنج نوسان از معیار ولتاژ خروجی آن  (۱± ولت)  باشد. جهت اطلاعات بیشتر در باره ی استابیلایزر ها اینجا کلیک نمایید.

نمونه ای از استابلایزرِ سروو موتور

 

۲- نوع دیگر برق اضطراری، ژنراتور ها می باشند. این سامانه ها برای راه اندازی به زمانی بسیار بیشتر از یو پی اس نیاز دارند (۱۰ دقیقه به بالا بسته به ظرفیت و نوع طراحی) اما می توانند برای مدت های طولانی، قطعی برق را پوشش دهند. علت اصلی تاخیر آنها در راه اندازی، وجود موتورهای مکانیکی مولد و سیستم دیزلی آنهاست. در عوض این نوع از برق اضطراری، می تواند از مصارف محدود ۲ کیلو وات تا ظرفیت های بالایی نظیر ۱۰۰۰ کیلو وات نیز برق رسانی داشته باشد.

نمونه ای از یک ژنراتور با سیستم دیزل

پس در یک سیستم مطمئن حفاظتی از یک سازمان، یک استابیلایزر سروو وجود دارد که برق ورودی را دائما تصحیح مینماید و از نوسان آن جلوگیری می کند. همچنین برای پشتیبانی سریع از قطعی برق، دستگاه یو پی اس به سرعت وارد مدار می گردد و برای دقایقی برق مجموعه را تامین می نماید تا سامانه ی برق اضطراری ژنراتوری وارد مدار گردد و برای چندین ساعت سیستمها تغذیه گردند.

کلیه ی سامانه های برق اضطراری، باید به صورت دوره ای باز بینی شوند و در صورت نیاز تعمیر گردند تا در مواقع بحران، بدون مشکل عمل نمایند. جهت مشاوره و انتخاب یو پی اس و استابیلایزر مناسب برای مجموعه ی خود می توانید اینجا کلیک نمایید.

اشتراک گذاری برای دوستان :

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.